Dane techniczne.
- Głębokość wiercenia: z reguły do ok. 30 m (możliwe są większe głębokości)
- Średnica wiercenia: 114 do 300 mm
- Nośność: 100 do 1 500 kN
- Sprzęt: wiertnica gąsienicowa
Jako mikropale określane są pale wiercone lub wbijane o średnicy do 300 mm i nośności indywidualnej do 1500 kN. Są one wykonane ze stali, betonu, drewna lub żeliwa i zazwyczaj mogą być stosowane i wytwarzane w warunkach ograniczonej dostępnej przestrzeni.
Wykonanie.
Wiercone.
- Dwuprzewodowo z rurą obsadową i żerdzią wspomagane powietrzem lub wodą
- Dwuprzewodowo z rurą obsadową i świdrem wspomagane wodą lub bez użycia wody (na sucho)
- Bez rury obsadowej w technologii świdra ciągłego
- Bez rury obsadowej w technologii samowiercącej
W procesie produkcyjnym po wywierceniu i wypełnieniu otworu mikropala zaczynem lub betonem (w zależności od stosowanej technologii) w palu jest montowane zbrojenie. W przypadku mikropali wykonywanych w technologii samowiercącej zbrojenie mikropala jest osadzane w otworze równocześnie z procesem wiercenia. Powierzchnia tarcia pobocznicy mikropala może być zwiększona przez dodatkowe iniekcje.
Wbijane.
Zastosowanie dla mikropali segmentowych. W przypadku rur, pierwszy (dolny) odcinek mikropala jest wyposażony w traconą głowicę i wbijany od góry za pomocą urządzenia z końcówką udarową. Górny odcinek rury jest zakończony stożkową mufą. Następnie kolejne odcinki rur są wkładane po kolei do stożkowej mufy uprzednio wbitej rury. Końcową głębokość pali można określić w oparciu o opór penetracji. Wnętrze rury jest wypełniane betonem w procesie pogrążania rury, a sama rura stanowi zbrojenie mikropala.
Wciskane.
Podobnie jak dla mikropali wbijanych stosuje się elementy segmentowe. Jako urządzenie do pogrążania rur stosuje się siłowniki hydrauliczne, a wypełnienie stanowi zaczyn cementowy wspomagany iniekcją.
Badania.
- Próba wciskania i wyciągania
- Kontrola ciśnienia pompowania zaczynu/ betonu oraz iniekcji
Zastosowania.
- Wzmocnienie fundamentów istniejących konstrukcji
- Posadowienie fundamentów (budowa mostów, dróg, kanałów, budynków itp.)
- Zabezpieczenie wyporności (mikropale kotwiące)
- Zabezpieczenie wykopu (palisada)